Indiańska przypowieść o dwóch wilkach: dobrym i złym - czyli jak osiągnąć w życiu balans.


Jak osiągnąć balans w życiu, emocjach, miłości, pracy? Czy balans pomiędzy naszymi emocjami jest w ogóle możliwy do osiągnięcia w dzisiejszych czasach i czy daje nam poczucie szczęścia oraz wewnętrznego spokoju? Jest pewna stara indiańska przypowieść, która proponuje rozwiązanie i brzmi tak:


Indiańska przypowieść o dobrym i zlym wilku


Pewien stary Indianin Cherokee nauczał swoje wnuki. Powiedział im tak:

– Wewnątrz mnie odbywa się walka. To straszna walka.

Walczą dwa wilki: jeden reprezentuje strach, złość, zazdrość, smutek, żal, chciwość, arogancję, użalanie się nad sobą, poczucie winy, urazę, poczucie niższości, kłamstwa, fałszywą dumę i poczucie wyższości.

Drugi to radość, zadowolenie, zgoda, pokój, miłość, nadzieja, akceptacja, chęć zrozumienia, hojność, prawda, życzliwość, współczucie i wiara.

Taka sama walka odbywa się wewnątrz was i każdej innej osoby.

Dzieci myślały o tym przez chwilę, po czym jedno z nich zapytało:

– Dziadku, a który wilk wygra?

– Ten, którego nakarmisz – odpowiedział stary Indianin.


Walka między złym a dobrym wilkiem. Legenda starych chirokezów o wilkach.
Walka między dobrym a złym wilkiem. Fot źródło | Pinterest

Ta stara indiańska historia przedstawia głęboką mądrość. Dobry i zły wilk to metafora, która dotyczy naszych emocji, zachowań, nawyków i każdego innego aspektu życia.


Każdy z nas toczy wewnętrzną wojnę pomiędzy złym wilkiem a dobrym.


Wieczna walka między dobrym a złym!


Główną lekcją tej przypowieści jest fakt, że nie jesteśmy w stanie się pozbyć żadnego z wilków, one zawsze będą w nas, a walka między nimi będzie się wiecznie toczyć, walka pomiędzy negatywną wersją Ciebie a tą pozytywną.POBIERZ DARMOWY ROZDZIAŁ NASZEGO NAJNOWSZEGO EBOOKAOPANUJ STRES POPRZEZ PRAKTYKĘ JOGI: Jak posprzątać swój mentalny bałagan za pomocą treningu ciała i ducha.

OPANUJ STRES POPRZEZ PRAKTYKĘ JOGI.Czyli wszystko o tym jak posprzątać swój mentalny bałaga za pomocą treningu ciała i ducha.

Jak mówi stary indianin wygra ten wilk, którego nakarmisz. Logicznie myśląc, powinniśmy karmić w takim razie wilka drugiego - tego dobrego. No właśnie, ale jak to być na 100% dobrym, pełnym miłości, spokoju, życzliwości, mieć tylko dobre nawyki? Ci, którzy próbowali wiedzą, że nie jest to łatwe i dużo łatwiej jest nakarmić pierwszego wilka, właściwie nie wymaga to w ogóle wysiłku - oglądanie TV, prokrastynacja, złe nawyki żywieniowe, lenistwo, tak to wszystko nam przychodzi dosyć łatwo - mi również.


Z doświadczenia wiem, że pojście w druga stronę też nie jest idelanym wyjściem, czyli obsesja na punkcie robienia wszystkiego idealnie, uprawianie sportu 7 razy w tygodniu, tylko zdrowa żywność, medytacja, wstawanie o 5AM bo tak mówi Robin Sharma, zaprzeczanie negatywnym uczuciom, bo przecież muszę być szczęśliwa 24/7! Nie dajmy się złapać w pułapkę "bycia wiecznie szczęśliwym" - to nie o to chodzi.


Wszyscy, dosłownie wszyscy z nas mają gorsze momenty, czują się smutni, bądź źli z jakiegoś powodu, mają ochotę na płacz, krzyk, dopada ich chwila zwątpienia, czują że nie są wystarczająco dobrzy.


Najważniejsze, to pomimo tych wątpliwości, tak zwanych dołów dalej iść do przodu, sukces tkwi w małych zwycięstwach każdego dnia. Co to znaczy? To właśnie kiedy tak bardzo Ci się nie chce iść pobiegać i zdecydowanie poleżałabyś na sofie przed Netflixem - idziesz i walczysz. Karmisz dobrego wilka. Nikt nie chce się czuć przytłoczony. tym byciem dobrą wersją siebie, zdrowo odżywiającą się, trenującą 3-4 razy w tygodniu, zaczynającym swój nowy business. Transformacja ma być też przyjemnością. Klucz w tym, żeby robić to krok po kroku:


- Chcesz zrzucić te zbędne 5kg i nie jesteś typem sportowca, więc zacznij od postanowienia, że codziennie będziesz spacerować przez 20 min


- Chcesz zacząć swój własny business, blog - zacznij od jednego wpisy, postu, produktu dla klienta, po prostu zacznij


Akcja jest niezbędnym czynnikiem w osiągnięciu Twoich celów. Akcja, to karmienie pierwszego wilka, działanie pomimo, tego że Ci się nie chce, nie masz czasu, nie masz pieniędzy, ....... (wpisz jakąkolwiek inna wymówkę). Pamiętaj to jest Twój wybór, jakiego wilka chcesz karmić.


Jak osiągnąć balans i mieć szczęśliwe życie?


Kamienie ułożone jeden na drugim ukazujące balans w naturze.
Balans

Fot źródło | Pinterest


A co gdybym Ci powiedziała, że jest i że możesz karmić obydwa wilki?

W świecie Czirokezów istnieje druga wersja tej historii i kończy się ona w ten sposób:


Stary Czirokez odpowiedział po prostu: "Jeśli dobrze je nakarmisz, wygrają oboje" - i historia toczy się dalej:


"Widzisz, jeśli zdecyduje się karmić tylko białego wilka, czarny będzie się ukrywał za każdym rogiem, czekając, aż się rozproszę lub słabnę i skoczę, by zwrócić na siebie uwagę, której pragnie. On zawsze będzie zły i zawsze będzie walczył z białym wilkiem."


"Ale jeśli go uznaję, on jest szczęśliwy, a biały wilk jest szczęśliwy i wszyscy wygrywamy. Czarny wilk ma bowiem wiele cech - wytrwałość, odwagę, nieustraszoność, silną wolę i świetne myślenie strategiczne - których czasami potrzebuję. To są właśnie te rzeczy, których brakuje białemu wilkowi. Ale biały wilk ma współczucie, troskę, siłę i umiejętność rozpoznania, co jest w najlepszym interesie wszystkich."


"Widzisz, synu, biały wilk potrzebuje czarnego wilka u swego boku. Karmienie tylko jednego zgodziłoby drugiego i stałyby się one nie do opanowania. Karmienie i opieka nad oboma oznacza, że będą ci dobrze służyć i nie zrobią nic, co nie jest częścią czegoś większego, czegoś dobrego, czegoś z życia."


"Nakarm je oba, a nie będzie już wewnętrznej walki o Twoją uwagę. A kiedy nie ma wewnętrznej walki, możesz słuchać głosów głębszej wiedzy, które poprowadzą Cię w wyborze tego, co jest słuszne w każdych okolicznościach."


"Pokój, mój synu, jest misją Czirokezów w życiu. Mężczyzna lub kobieta, którzy mają w sobie pokój, mają wszystko. Mężczyzna lub kobieta, których rozdziera wojna w ich wnętrzu, nie mają nic."


"To, jak zdecydujesz się współdziałać z przeciwstawnymi siłami w Tobie, określi twoje życie. Zagłodzi jedną lub drugą stronę albo będzie kierować nimi obydwoma."


Dla zachowania prawidłowego zdrowia psychicznego jest ważne, aby umieć rozpoznawać swoje uczucia, emocje. Pozwolić sobie na chwilę smutku, czy też złości, porozmawiać ze sobą. Zastanowić się: Czemu jestem smutna, zazdrosna, wściekła? Gdy przeżywasz chwilę radości, bądź szczęśliwa na 100%. Delektuj się tym momentem.


Z drugiej strony, jeśli zawsze będziemy uśmiechnięte i będziemy udawać, że wszystko jest OK, a kłopoty, smutki będziemy chować pod dywan, to tylko nam to przysporzy chorób i skróci życie, gdy będziemy tylko oczekiwać przyjemności w życiu, oddawać się lenistwu, uzależnieniom, prokrastynacji będziemy tylko karmić złego wilka i nie osiągniemy spokoju.


A więc, PŁACZ, MÓW CO CI LEŻY NA SERCU, WYRZUĆ TO Z SIEBIE. Poświęć sobie czas na czucie i obserwowanie zarówno dobrych jak i negatywnych emocji, ale kiedy jest czas na pracę i dyscyplinę, dietę, życzliwość, miłość - daj z siebie wszystko, otwórz się, wprowadzać spokój w swoje życie za pomocą balansu. Karm obydwa wilki.


by loupa


#fromwomantowomen


PRAGNIESZ ŻYĆ BEZ STRESU I DOŚWIADCZYĆ WEWNĘTRZNEGO SPOKOJU ?


Opanuj Stres poprzez Praktykę Jogi. Jak posprzątać swój mentalny bałagan za pomocą treningu ciała i ducha. Natalia Maslowska

Opanuj Stres poprzez Praktykę Jogi. Jak posprzątać swój mentalny bałagan za pomocą treningu ciała i ducha.


Klikajac w link możesz kupić eBooka


“Na całym świecie ludzie są w jakimś rodzaju psychicznego, psychologicznego, emocjonalnego bólu.” Co może nam pomóc w walce z tego rodzaju bólem? Jak sprawić, aby nasze życie było spokojne, bezstresowe? Bo czyż nie uczucie wewnętrznego spokoju to prawdziwe szczęście?

Nataliia wierzy, że aby pokonać stres, oraz prowadzić bezstresowy tryb życia, najpierw należy ten stres poznać, nauczyć się jak go rozpoznawać. Dla Natalii mamy w sobie więcej mocy, niż nam się wydaje. Natalia zaprasza swoich czytelników do "poznania stresu" i otwarcia się na jogę, która uczy jak połączyć się ze swoim ciałem, duchem i umysłem.


eBook również jest dostępny w wersji po angielsku -> kup tutaj