Czym jest NLP i dlaczego powinieneś się go nauczyć w 2021 roku?


NLP, programowanie neurolingwistyczne, mozg ludzki jak dziala

Czym jest NLP czyli, programowania neurolingwistycznego i dlaczego powinnieneś wprowadzić jej techniki w 2021 roku?


Żyjemy w czasach, gdzie wszystko dzieje się w ułamkach sekundy. Wszystko jest przesyłane za pomocą ultra szybkich transferów, produkty które kupujemy chce mieć je w tej chwili, człowiek XXI wieku nie czeka, chce mieć wszystko już, teraz, w tym momencie.


Jak to się przenosi na świat psychologii i psychoterapii XXI? Czy mamy czas i cierpliwość uczęszczać na wizyty do gabinetu psychologa dwa lata a nawet i dłużej tylko po to aby zdać sobie sprawę, że tak naprawdę jesteśmy w tym samym miejscu co dwa lata temu, tylko że z chudszym portfelem?


Nie jestem zwolennikiem długoletnich procesów psychoterapeutycznych. Z własnego doświadczenia wiem, że nie przynosi to takich efektów jakie sobie wyobrażałam. Nie mamy czasu, aby chodzić co tydzień i w kółko opowiadać o swojej przeszłości, potrzebujemy mocnego bodźca, szybkiej i dogłębnej analizy tego co w nas siedzi i nie pozwala nam stworzyć życia takiego jakie chcemy i o jakim marzymy.


Czas jest zbyt cenny, w dzisiejszym świecie potrzebujemy błyskawicznych efektów, przejścia do sedna sprawy, dlatego też chciałam przybliżyć dwie koncepcje terapii dość nowoczesnych i ekstrawaganckich, ale które bazuje na terapii znacznie krótszej w czasie i efektywniejszej, co za tym idzie w szybszym czasie możesz poznać swój problem, a wiedza to najcenniejszy dar, ponieważ gdy coś zrozumiemy, szybciej jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić, wyleczyć się i za tym samysm zaoszczędzić nasze pieniądze.


Przyjrzyjmy się neurolingwistycznym programowaniu - jedna z młodszych koncepcji terapeutycznych we współczesnym świecie; była pierwotnie promowane przez Bandlera i Grindera w latach 70. jako niezwykle efektywna i szybka forma psychoterapii.


Neurolingwistyczne programowanie - w skrócie NLP, to model ludzkiego zachowania i komunikacji: z samym sobą oraz z innymi. Ten znakomity stymulator rozwoju czerpie z wielu nauk, nie tylko psychologii, ale także lingwistyki, socjologii czy cybernetyki. NLP opisuje jak różnorodne są nasze sposoby myślenia, działania i komunikowania z innymi oraz z samym soba.


Ale co to tak naprawdę oznacza?

Termin neurolingwistyczne programowanie (NLP) składa się z 3 słów:


Neuro – zmysłowe (neuronalne) procesy, poprzez które uzyskujemy i przetwarzamy informacje ze świata zewnętrznego oraz nasze sygnały wewnętrzne (np. wspomnienia).


Lingwistyczne – komunikacja za pomocą języka z innymi jak i z samymi sobą.


Programowanie – działamy według programów, czyli nawyków. NLP prowadzi do poprawy i zmiany tych właśnie nawyków.


Inaczej mówiąc to: "nasz mózg zapamiętuje doświadczenia (neuro). Każde z nich, czy to doznanie cielesne, czy uczucie łączy on z mową i gestami, a więc językiem wysławianym lub mową ciała (lingwistyczne). W taki sposób powstają schematy naszych zachowań w danych sytuacjach (programowanie). Często są to wzory negatywne. Na podstawie doświadczeń uznajemy, że czegoś nie umiemy, nie lubimy, coś przewyższa nasze możliwości. Schematy takiego myślenia nierzadko powstają nieświadomie. NLP sprawia, że możemy te programy zmienić, zastąpić je budującymi."


Technika NLP - w jakim celu została stworzona?

Otóż, dzięki niemu możemy zmienić sposoby zachowań na skuteczniejsze; takie, które pozwolą nam poprawić jakość życia i zwiększyć poczucie szczęścia.

NLP ma do zaoferowania konkretne narzędzia. To one pozwalają nam w łatwy, naturalny sposób poznawać samych siebie, również poszerzać nasze możliwości. Rozwijać się pod każdym względem: od poprawy swojego wyglądu i zdrowia, przez rozwój psychiczny aż po bogactwo finansowe.


Jeśli jesteś jedną z tych osób które uważają, że postępujesz w określony sposób, bo „taki już jesteś” - to jesteś w błędzie. Nie jesteśmy niewolnikami naszych doświadczeń i wzorów zachowania. Możemy je zmieniać i czerpać z nieskończonego bogactwa naszych możliwości. Tego uczy NLP.

Programowanie neurolingwistyczne to sztuka i nauka tworzenia indywidualnej doskonałości. Pokazuje drogę, którą możemy przemierzyć, aby uzyskać rezultaty, jakich pragniemy.


Trzeba zauważyć, że ta metoda spotkała się z dość ostrą krytyką ze strony psychologii, ale również nosi miano jednej z najbardziej znanych i praktykowanych nurtów. Zazwyczaj krytyka pojawia się tam, gdzie rodzi się coś niekonwencjonalnego i przełomowego.


Kto ją stworzył?


John Grinder oraz student psychologii Richard Bandler to team, który zainteresował się fenomenem coachingu u progu lat 70-tych. Oboje byli zafascynowani niezwykłymi wynikami uzyskiwanymi w pracy przez najlepszych, im współczesnych psychoterapeutów. Takich jak: Fritz Perls – twórca terapii Gestalt ("która mówiła, że człowiek reaguje sumą utrwalonych reakcji i, chcąc być akceptowanym przez otoczenie, w rezultacie oddziela się od autentycznych odczuć i blokuje swój potencjał"); Virginia Satir - wybitna terapeutka rodzin oraz Milton Erickson - światowej sławy hipnoterapeuta.


Grinder i Bandler zidentyfikowali metody wyżej wymienionych specjalistów które działały w praktyce i jak doszli do wniosku których można było nauczać. Udoskonalili je i stworzyli model, jaki można wykorzystać do lepszej komunikacji, zmiany osobowej, ułatwienia i przyspieszenia procesu uczenia się oraz przede wszystkim do czerpania radości z życia.


Metody NLP wykorzystywane do polepszenia codziennego oraz profesjonalnego życia:


1. M O D E L O W A N I E - "badanie zachowań, przekonań i wartości osoby w powiązaniu do danej jej cechy lub działania, którego właściwości chcielibyśmy przejąć. Badania nie potwierdziły skuteczności modelowania.


2. T R A N S - stan hipnozy (zaczerpnięty z hipnozy Ericksona),w którym umysł jest podatny na różnego rodzaju sugestie, a mechanizmy obronnego przez niego wykorzystywane są znacznie słabsze. Sprawia, że w łatwy sposób jestešmy w stanie porozumieć się z nasza podświadomościa.


3. K O T W I C Z E N I E "kreujemy emocjonalne powiązanie stanu emocjonalnego (własnego i cudzego) ze słowem, miejscem, dźwiękiem czy zapachem, w taki sposób, że jesteśmy w stanie natychmiastowo przywołać dany stan emocji w konkretnej sytuacji, jeżeli usłyszymy dźwięk, poczujemy jakiś zapach czy zwyczajnie znajdziemy się w konkretnym miejscu. Istotne znaczenie ma tutaj mechanizm połączeń neuronowych, jakie dokonują się w naszym mózgu."


4. M E T A F O R Y - "dzięki nim spoglądamy na nasze życie z innej perspektywy, przyjrzenie się sytuacji, która do tej pory wydawała nam się jasna, w sposób, w jaki dostrzegamy zupełnie inną jej stronę. Dzięki temu możemy ją skuteczniej rozwiązać i zrozumieć, co pozwala nam na skuteczniejsze modelowanie naszych zachowań."


5. L I N I A C Z A S U - "subiektywna zmiana odczuwania upływającego czasu poprzez wyobrażanie sobie przeszłości i przyszłości oraz tego, w jaki sposób to, co już się zdarzyło może ulec zmianie poprzez nasze działania, jak odbieramy przeszłość i przyszłość oraz jak zbudowane są te doświadczenia. Wiedza ta pozwoli nam na lepszą, świadomą manipulację zmianami."


6. S W I T C H P A T T E R N - "metoda tworzenia skojarzeń pomiędzy sytuacją odbieraną negatywnie a sytuacją, w której ma się poczucie komfortu za pomocą szybkiego przeskakiwania w myślach pomiędzy wyobrażeniami tych dwóch sytuacji."


7. P R Z E R A M O W A N I E (ang. reframing) – "taka zmiana kontekstu wypowiedzi, która nie zmieniając jej logicznej treści, zmienia wypływające z niej wnioski."


NLP wykorzystywana jest przez trenerów, terapeutów, polityków oraz sprzedawców. W niektórych przypadkach jest wykorzystywana do manipulacji, a nie do modelowania zachowań, stąd też wiele kontrowersji związanych z tym rodzajem wywierania wpływu. Specjaliści mają podzielone opinie, czy jest to etyczne, czy to jedynie pseudonauka służąca manipulowaniu ludźmi, a jej pozytywne efekty wciąż pozostają niepotwierdzone naukowo. Jednakże jest w stanie wpłynąć na nasze życie i zmienić nasze nastawienie. Pomóc osiągnąć sukces i szczęście. W programowaniu neurolingwistycznym najbardziej liczy się odpowiedź na pozyskaną informację, niezależnie od tego, czy jest ona nasza, czy też naszego rozmówcy.


by loupa


Wpisy o podobnej tematyce, które mogą Cię zainteresować:


- Odkryj swoje wewnętrzne dziecko - 5 praktyk jak się z nim połączyć. 

- 7 kroków jak pokochać samą siebie, które odmienią Twoje życie.