Zniewolona? Jak Odzyskać Wolność poprzez Pracę z Wewnętrznym Dzieckiem - 5 sposobów jak tego dokonać
Zniewolona? Jak Odzyskac Wolnosc poprzez Prace z Wewnetrznym Dzieckiem - 5 sposobw jak tego dokonac

Czujesz się zniewolona? Tak Ci źle, nie wiesz kim jesteś? W dzisiejszym artykule poruszymy temat bardzo ważny w życiu każdego z nas i osobiście uważam, że przełomowy. Mianowicie Jak Odzyskać Wolność poprzez Pracę z Wewnętrznym Dzieckiem, zaprezentuje Ci 5 sposobów jak tego dokonać.


Jak i gdzie je szukać?


Czujesz jej czy też jego obecność, ale nie do końca sobie zdajesz z tego sprawę, słyszysz ją ale nie wiesz kto do Ciebie mówi. Myślisz, że to tylko natłok myśli, których nie jesteś w stanie skontrolować. Znowu wpadłaś w kłótnie z mamą, jesteś zła na przyjaciółkę, ale nie wiesz do końca dlaczego. Dlaczego jestem taka sfrustrowana...Ilustracja kobiety oraz jej wewnętrznego dziecka, które się kryje w jej głowie.

fot. Inner child by Aryana Golchin


Jeśli to przypomina Ci o Twoim zachowaniu i odczuciach to czas, żeby poznać osobę, która za tym stoi - Twoje wewnętrzne dziecko.

Wewnętrzne dziecko… każdy z nas je w sobie ma, lecz nie każdy z nas sobie zdaje z tego sprawę. Zanim zagłębimy się w tak zwanym "Małym Ja", chcę wspomnieć o traumie, która ma dużo wspólnego z obecnością wewnętrznego dziecka.


Nie ważne jak małej czy dużej, każdy z nas doświadczył jakiejś traumy w swoim życiu. Może być to przez wyrzucenie twojego ulubionego pluszaka do kosza, bądź złe potraktowanie przez kolegów w szkole, opuszczenie przez rodziców ponieważ musiałaś zostać w szpitalu, aż po fizyczne czy emocjonalne znęcanie się przez twoich opiekunów. Przykładów jest tak wiele jak wielu jest nas. Każdy z nas kryje jakąś tajemnicę, wydarzenie z dzieciństwa, czy przeszłości o którymi nikomu nigdy nie powiedział. Czyż się mylę?


Wewnętrzne dziecko, o którym będziemy mówić nie jest dosłownym dzieckiem, to metaforyczna “Mała Ty” jak pisze Susan Anderson w swojej książce “The Journey From Abandonment to Healing” (Droga od porzucenia do uzdrowienia). To część Twojej psychiki, która jest niewinnym dzieckiem, opuszczonym, skrzywdzonym, ale także pełnym zachwytu i ciekawym.


Pojęcie to nie jest nowe, już wszystkim dobrze znany szwajcarski psycholog i psychiatra Carl Gustaw Jung pisał o “Divine Child” Boskie dziecko, które reprezentuje „przedświadomy, dziecięcy aspekt zbiorowej psychiki” (Jung 1959b). Natomiast w latach 70-tych, Lucia Capacchione, która zajmowała się art-terapią zapoczątkował ruch do tak zwanego „ponownego rodzicielstwa” naszego wewnętrznego dziecka.
POBIERZ DARMOWY ROZDZIAŁ NASZEGO NAJNOWSZEGO EBOOKA


OPANUJ STRES POPRZEZ PRAKTYKĘ JOGI.


Czyli wszystko o tym jak posprzątać swój mentalny bałaga za pomocą treningu ciała i ducha.Praca z naszym "Małym Ja" jest istotnym elementem na drodze do duchowego przebudzenia. Taka praktyka pozwala na połączenie się "Dużego Ja" z "Małym" i zazwyczaj bardzo zranionym ja.


Kiedy dochodzi do tego momentu rozpoznania, że mamy w sobie nasze "Małe Ja", zaczynamy odkrywać źródło wielu lęków, fobii, niepewności, sabotowania naszego życia. To tutaj dzieje się prawdziwe uzdrowienie i wyzwolenie!


Jest to niezwykle wpływająca technika w procesie “wzrastania”. Wielu znanych autorów i psychologów mówi o tym jak ważne jest żeby zamiast tylko patrzeć na symptomy swojego bólu, i próbować je uleczyć, należy zagłębić się w korzeniu przyczyny, aby ujawnić, kiedy zaczął się lęk, fobia. A w tym pomaga właśnie praca z wewnętrznym dzieckiem.


Łącząc się z naszym "Małym Ja", uzyskujemy dostęp do nowych informacji o nas samych o naszych niezagojonych ranach i potrzebach, które mogły nie zostać zaspokojone, kiedy byliśmy dziećmi.


Co za tym idzie, stajemy się ponownym rodzicem dla swojego "Małego Ja" i stajemy się dla niego rodzicem, jakiego nigdy nie miał. Dzięki temu procesowi zaspokajamy potrzeby wewnętrznego dziecka i praktykujemy miłość własną, abyśmy mogli stać się odpowiedzialnymi i szczęśliwymi dorosłymi, funkcjonalnymi w świecie dorosłych.Sylwetka kobiety, która tańczy szczesliwa na plazy.

źródło: Pinterest


W dogłębnym zrozumieniu pracy nad wewnętrzny dzieckiem pomogła mi książka Susan Anderson “The Journey From Abandonment to Healing”. Anderson pokazuje jak praca z nim jest ważna w leczeniu traumy opuszczenia. Zwraca ona uwagę na istniejące w nas: Wewnętrzne dziecko, Zewnętrzne dziecko, Zranione wewnętrzne dziecko oraz Zintegrowana osobę dorosła. Ćwiczenia, którego dokonuje Anderson, jest pomocne w zrozumieniu naszych mechanizmów radzenia sobie oraz zachowań na głębszym poziomie, które nie zawsze są dla nas jasno zrozumiałe.


Poniżej przybliżę te archetypy, jak to zrobiła Anderson, abyś mogła lepiej zrozumieć różnicę między nimi.


Wewnętrzne Dziecko - "Mała Ty" - czuła, ciepła, emocjonalna. Twoje wewnętrzne dziecko jest niewinną częścią ciebie - wszystko dotyczy uczuć i twoich pierwotnych potrzeb tak jak:


Wrażliwość, niewinność

Głębokie odczucia

Ciekawość, kreatywność czy też bycie zabawnym

Pragnie miłości oraz uznania

Pragnie głębokich relacji oraz bezpieczeństwa

Otwartość


Zewnętrzne Dziecko - jest odpowiedzialne za złe odczucia, zachowania samobójcze, autosabotaż. Zewnętrzne dziecko reaguje na wewnętrzne dziecko i może próbować je nadmiernie chronić po przez akcję:


Myśli samobójcze

Utrata kontroli nad zachowaniem i reakcjami

Nieskontrolowany w wyrazie złości

Niecierpliwy i bardzo impulsywny

Egocentryczny i skoncentrowany na zaspokojeniu własnych potrzeb

Sabotuje Twój wewnętrzny rozwój, nie lubi zmian

Nadmiernie chroni wewnętrzne dziecko, odpychając od siebie miłość


Zranione Wewnętrzne Dziecko - jest to reakcja na zaniedbanie emocjonalne lub psychologiczne:


Głęboko zakorzenione przekonanie, że jesteś nic nie wart

Strach przed porzuceniem i utratą miłości

Niepewność oraz niskie poczucie własnej wartości

Utrata samego siebie na rzecz uzyskania aprobaty innych

Obawianie się

Nieumiejętność wyznaczania granic czy też mówienia „nie”

Poszukiwanie natychmiastowej satysfakcji poprzez alkohol, narkotyki, sex, zakupy, rozproszenie uwagi, lenistwo, prokrastynacja


11 typowych oznak, że możesz mieć niezagojone rany od dzieciństwa:
wewnetrzne dziecko, inner child


1. Masz bardzo niską samoocenę oraz zły obraz własnego ciała

2. Masz problemy z jedzeniem (zły, niezdrowy związek z jedzeniem)

3. Masz poczucie wstydu lub żalu z powodu czegoś, co wydarzyło się w przeszłości

4. Zadowalasz ludzi, nie stawiasz siebie na pierwszym miejscu

5. Regularnie angażujesz się w zachowania, związki autodestrukcyjne

6. Czujesz się tak, jakbyś nie miał własnego poczucia tożsamości

7. Masz trudności z podejmowaniem decyzji (dużych lub małych)

8. Nie jesteś w stanie wypowiadać się przed innymi

9. Masz problemy z uzależnieniem

10. Jesteś pasywno-agresywny

11. Masz trudności w komunikacji czy konfrontacji z innymi


To tylko kilka z wielu oznak naszego zranionego wewnętrznego Ja.


A teraz przyjrzyjmy się Zintegrowanej Osobie Dorosłej - która pojawia się kiedy formuje się zdrowy dialog między wewnętrznym dzieckiem a ja dorosłym, obserwujemy to w momencie:


Połączenia z uczuciami i emocjami ciała

Kiedy potrafi identyfikować i jasno komunikować swoje emocje

Potrafi rozpoznawać potrzeby i wysyłać prośby bez złości i nadmiernej reakcji

Pozostaje wierny sobie, nawet w konflikcie

Szanuje samego siebie i posiada umiejętność stawiania granic

Daje wewnętrznemu dziecku przestrzeń do odczuwania wielkich uczuć bez uciszania go, słucha go i rozumie

Ćwiczy miłość własną i troskę o siebie


No właśnie ale jak połączyć się z naszym "Małym Ja"? Jak dotrzeć do wewnętrznego dziecka? Jak je zrozumieć, uleczyć i w końcu jak stworzyć z nim związek pełen miłości?


Poniżej odnajdziesz 5 sprawdzonych i polecanych przez psychologów oraz psychoterapeutów, praktyk jak tego dokonać.


Kolejna rewelacyjna parca na temat jak się połaczyć z nasza wewnętrzną małą Ja jest książka Margaret Paul Inner Bonding workbook. Jest to tak bardzo wzmacniająca praca. Paul towarzyszy nam z 6 stopniowym programem, jak dojść, jak odkryć nasz jak to nazywa Inner Child. Dlaczego ta praca jest tak mocna, wydaje mi się, że jest to dzięki wielu pytaniom, które stawia autorka a tym samym, zachęca nas do zadawania ich sobie oraz pisania odpowiedzi - czysty journaling, ktoś by powiedział, ale nie. Nie jest to tylko journaling. Jest to niesamowicie wzmacniając, uleczająca praktyka. Nie jest to łatwe zadanie, wymaga od Ciebie czasu, siły i dużo chęci oraz okazania sobie miłości. Przejście przez te 6 kroków, wykonując każde ćwiczenie, dzieje się coś niezwykłego. Jesteś w stanie odnaleźć, tą małą wersję siebie, która jest w Tobie i która chce być tylko zaakceptowana taka jaka jest, kochana i cokolwiek jej nie zapytasz, ona da Ci odpowiedź. Na dodatek, w momencie zadawania tych pytań, piszac je... jeśli sobie pozwolisz to zauważysz, że twoja ręka sama zaczyna pisać... jest to niesamowite uczucie. Czasem pojawiają się łzy smutku, gniewu, radosci.


Jeśli jesteś tutaj i czytasz ten artykuł, oraz jestes w momencie Twojego życia, że nie wiesz co robić, gdzie szukać pomocy, jak się zmierzyć z tym wszystkim co Ci doskwiera, obiecaj mi że zaglądniesz do tej książki i wykonasz te ćwiczenia, oraz te które proponuje tutaj poniżej.


Nee mówie, tego bez przyczyny. Połączenie się z Ta Twoja małą dziewczynką, czy tym małym chłopcem to najcudowniejsza, najbardziej wyzwalające uczucie. W końcu zrozumiesz, że nie jesteś sam. Na prawdę, nie jesteś sam, co więcej jest tu ktoś kto Cię wspiera, kto Cię prowadzi przez tą podróż zwaną życiem.


Jak Natalia de Barbaro pisze w swojej nowej książce "Czuła Przewodniczka. Kobieca Droga do siebie ":

Wiesz(...) w twoim środku mieszka taka mała dziewczynka. Kiedy ona jest spokojna, wszystko się układa.


i tak właśnie jest. Nagle wszystko staje się jaśniejsze, łatwiejsze, wszystko płynie.


5 praktyk jak połączyć się ze swoim Wewnętrznym Dzieckiem


1. Poddaj się wewnętrznej podróży w jego poszukiwaniu za pomocą medytacji. Mi bardzo pomogła medytacja w celu uleczenia wewnętrznego dziecka. Znajdziesz wiele materiałów w internecie zarówno w języku polskim jak i angielskim.


Medytacja prowadzona po polsku - https://youtu.be/V7a9yZmyT-M

Medytacja prowadzona po angielsku - https://youtu.be/8779P4rim80


2. Journaling i wizualizacja - rozmowa między Dużym i Małym Ja - pomysł opisała bardzo dogłębnie Susan Anderson w książce “The Journey From Abandonment to Healing” (Droga od porzucenia do uzdrowienia) Przytacza ona, że:

„Dialog Big-Little został opracowany przez psychoanalityka dr Richarda Robertiello i jego koleżankę Grace Kirsten. Jest to szczegółowo opisane w ich przełomowej książce Big You Little You: Separation Therapy. W książce omówiono podstawy teoretyczne technik separacji oraz wskazówki dotyczące ich stosowania ”.

Anderson proponuje nam kilka kroków jak tego dokonać:


1 krok: „stworzyć żywy obraz swojego porzuconego dziecka, tej nowo przebudzonej części siebie. Przypomnij sobie, jak byłaś małym dzieckiem, jak miałaś 4 lata. Użyj obrazu, aby odtworzyć obraz emocjonalny. Wyobraź sobie, że Ty, dorosły, możesz cofnąć się i obserwować to dziecko, jakby było oddzielną istotą, stojącą na zewnątrz ciebie.


2 krok: „polega na wizualizacji swojej dorosłej osoby, którą chcesz się stać... „Aby stworzyć mentalny obraz swojego wyższego dorosłego ja, możesz zacząć od wyobrażenia sobie siebie samego, jak robisz coś o czym wiesz, że jesteś w miarę dobry”.


3 krok: „stwórz dialog między swoim wewnętrznym dzieckiem (Mały Ja) a dorosłą osobą (Duży Ja). Tworząc obraz siebie dziecka i potencjalnego dorosłego siebie, stworzyłeś trójkąt.


Rolą twojego dorosłego ja jest potwierdzenie swoich wewnętrznych uczuć dziecka i zapewnienie mu wszystkiego, czego potrzebuje, na przykład poczucia przynależności, miłości, bycia podziwianym i słuchanym, uwolnienia się od poczucia winy i ciężaru. Twoje dorosłe ja powinno zwracać się do swojego wnętrza jak dobry rodzic. Rolą samego dziecka jest wyrażanie uczuć i szukanie pomocy. Kiedy zaczynasz postrzegać swoje dziecko jako oddzielną postać, ujawnia ono swoje najbardziej podstawowe potrzeby, lęki, nadzieje i marzenia. Wiele z tych rzeczy zostało pogrzebanych przez długi czas. To ćwiczenie ma na celu wyciągnięcie ich na zewnątrz ”


Przykład dialogu z książki Susan Anderson między Dużym Ja a Małym Ja:


Duża Ja: O co chodzi, Mała?

Mała Ja: Jestem smutna.

Duża Ja : Powiedź mi, co cię trapi. Chcę ci pomóc.

Mała Ja: Myślę, że wczoraj popełniłeś błąd w pracy i obawiam się, że twój szef będzie na mnie zły. Nie lubię, gdy ktoś na mnie krzyczy. Boję się.

Duża Ja: Przepraszam, że się boisz. Jeśli mój szef wrzeszczy, pozostanę blisko Ciebie i to pomoże mi lepiej sobie z tym poradzić. Zaopiekuję się tobą bez względu na to, co się stanie. Od teraz zrobię co w mojej mocy, aby Cię chronić, aby szef nie sprawił, że poczujesz się tak źle ”.

3. Mów do siebie, za pomocą codziennych afirmacji, tak aby pielęgnować swoje wewnętrzne dziecko. Poniżej znajdziesz kilka przykładów:


Jestem wystarczająco dobra.

Jestem doskonała, taka jaka jestem.

Zasługuje na miłość tak jak każdy inny.

Mogę popełniać błędy.

Moje uczucia są ważne.

Moje doświadczenia są ważne.

Jestem cała i kompletna.

Jestem bezpieczna.

Jestem piękna.


4. Odtwórz to co kochałaś robić będąc dzieckiem - malowanie, śpiewanie, chodzenie boso po trawie, leżenie i liczenie gwiazd na niebie, taniec a może po prostu śmianie się, aż zabraknie Ci tchu? Ja uwielbiałam się przebierać, ubierać ubrania mojej mamy i chodzić przed wielkim lustrem niczym modelka. Sięgnij do swojej pamięci i odtwórz siebie z przed tamtym lat, z przed traumy, tą wersję siebie z przed tych nieprzyjemnych dni. Odnajdź siebie.


5. Przebacz sobie i tym, którzy Cię w jakiś sposób skrzywdzili - napisz do swojej "Małej Ja" list. Bądź otwarta i szczera, powiedz sobie to wszystko co byś chciała usłyszeć od odpowiedzialnego, kochającego rodzica. Ofiaruj sobie współczucie i bezgraniczną miłość.


Temat jak pokochać i uleczyć nasze wewnętrzne dziecko jest bardzo delikatny i wymaga od nas cierpliwości i przede wszystkim chęci i wytrwałości. Jeśli chcesz się zagłębić w tym temacie polecam Ci następującą literaturę:


1. Susan Anderson " The Journey From Abandonment to Healing"

2. Margaret Paul "Inner Bonding: Becoming a Loving Adult to Your Inner Child"

3. Margaret Paul " HEALING YOUR ALONENESS: Finding Love and Wholeness Through Your Inner Child"

4. Lindsay C Gibson " Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców jak uwolnić się od przeszłości i zacząć nowe życie"

5. Stefanie Stahl " Odkryj Swoje Wewnętrzne dziecko"